Kopējais lapas skatījumu skaits

trešdiena, 2011. gada 25. maijs

Dažas interesantas idejas kā dzīvot zaļāk un ietaupīt

Šodien man bija lieliska iespēja eko kosmētikas eksperta lomā piedalīties Latvijas Vides zinātnes studentu apvienības organizētajā diskusijā "Vai esam gatavi maksāt vairāk zaļā dzīvesveida dēļ?". Sarunas un diskusijas bija ne tikai par eko pārtiku un kosmētiku bet arī par energoefektivitāti un taupīšanu- kā daļu no zaļā dzīvesveida.
Iespējams, visi, izņemot mani, to jau ļoti labi zin, bet tiem kuri nezin- vēlētos padalīties ar šī vakara interesantākajām atziņām:
  • vai zinājāt, ka ekonomiskās spuldzes izdegot satur dzīvsudrabu un tās ir īpaši jāpārstrādā? Latvijā ir vairāk kā 50 ekonomisko spuldžu pieņemšanas punkti, kur tās nododot varam būt droši, ka spuldzes tiks pārstrādātas (starp citu- te pat Latvijā- Tumē un Liepājā) un nenodarīs kaitējumu ne videi ne cilvēka veselībai. Starp citu- tikai 5% no visām nodotajām spuldzēm ir no mājsaimniecībām, pārējās no slimnīcām, rūpnīcām, veikaliem u.t.t. 
  • vai zinājāt, ka pat pilnībā izslēgta ("off" nevis "stand-by" režīmā), bet atstāta pieslēgta strāvai, sadzīves tehnika tā pat patērē elektrību un vidēji mēnesī katra mājsaimniecība "izraujot no elektrības" veļas mašīnas (kuras taču izmantojam tikai dažas reizes nedēļā), trauku mašīnas, kafijas automātus, telefona lādētājus, tosterus un visu pārējo var ietaupīt līdz 2 Ls elektrības rēķinā. Kādā RTU pētījumā aprēķināts, ka visa Latvija par šo "neizraušanu" gada laikā samaksā vairākus miljonus latu. Iespaidīgi cipari. Dekoderi un kafijas automāti ir lielākie elektrības "rīmas".
  • Dodoties pusdienās nemaz nav jāslēdz ārā dators- pietiks, ja izslēgsiet skaipu, twiteri un monitoru- arī tas palīdzēs ietaupīt elektrību.
  • Ceļoties agrāk un izmantojot dabisko gaismu mēs varam taupīt elektrību. Tātad- nestrādājam pa naktīm, bet agri no rītiem :D
 Latvijas Vides zinātņu studentu apvienība arī turpmāk plāno rīkot līdzīgas diskusija par zaļo dzīvesveidu- iesaku apmeklēt, kad atkal būs šāda iespēja :)

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru